Nurkowanie na Gozo - Blue Hole.

N36° 3’ 10.9122” E14° 11’ 19.8295”

Dwejra, bo tutaj znajduje się osławiony Blue Hole oraz Azure Window to zachodnia strona wyspy, dojazd do tego miejsca jest bardzo prosty, znaki kierujące na Dwejra, Azure Window są na większości skrzyżowań na Gozo. Szeroka droga, obszerne parkingi, infrastruktura przystosowana do obsługi turystów działa tutaj całkiem dobrze.

Odkąd rozpocząłem swoją przygodę z nurkowaniem minęło sporo lat, w tym czasie udało mi się odwiedzić  wiele “Blue Hole”. Na pierwszy rzut oka “Blue Hole” na Gozo wygląda marnie, pomyślałem, że to chyba najmniejszy jakie widziałem 🙂

Dodatkowo zawsze miejsca określane tym mianem kojarzyły mi się z nurkowaniami technicznymi, bardziej wymagającymi pod kątem sprzętowym a. Dojście z parkingu do wody okazuje się być mało komfortowe, szczególnie w upale 35 stopni, strome schodki, śliskie kamienie i cała masa turystów odwiedzających to miejsce momentami odstrasza.

Na szczęście zawsze na końcu drogi jest nagroda… Blue Hole na Gozo to najfajniejsze, najbardziej relaksujące nurkowanie rekreacyjne i warto tutaj spędzić więcej czasu niż tylko jeden dzień.

Maksymalną głębokość jaką osiągniemy w samym Blue Hole to 17 m a wypłynięcie pod łukiem na pełne morze jest już na 7 m. Na dnie znajduje się wejście do jaskini, do której sugeruje wpłynąć w drodze powrotnej.

Lokalny przewodnik na pewno pokaże Wam piękne congery ukryte w zakamarkach tej jaskini, więc pamiętajcie o latarkach! Po wypłynięciu z Blue Hole naszym oczom ukaże się delikatnie opadające dno usiane większymi i mniejszymi głazami oraz cała masa różnych stworzeń.

Spotkać tutaj można langusty, kraby, ślimaki, ośmiornice, jeżowce, meduzy mniejsze i większe ryby jak tuńczyki, barakudy, grupery, taki mały podwodny raj dla podwodnych fotografów.

nurkowanie na gozo

Nurkowania tutaj można zaplanować na wiele sposobów. Możemy popłynąć w prawą stronę i opłynąć Azure Window. Możemy też popłynąć w lewą stronę, wzdłuż ściany. Dopłyniemy wtedy na 16 m do szczeliny między skałami “kominu”, przez który można swobodnie przepłynąć i wypłynąć w pobliżu Coral Garden, szczególnie piękne miejsce, kiedy doświetlone jest ostrym słońcem.

Pomimo tego, że możemy zakończyć nasze nurkowanie i wyjść z wody w coral garden a nawet w inland sea sugeruje tak zaplanować naszą wycieczkę, aby wynurzyć się w Blue Hole. Wspominałem już wcześniej o jaskini, której nie możemy ominąć, dodam jeszcze, że światło padające z góry tworzy niepowtarzalny widok podczas powrotu właśnie do Blue Hole.

Podsumowanie: jedno z ciekawszych miejsc na Gozo zarówno nad wodą jak i pod wodą. Bardzo dobrze przygotowana infrastruktura pod kątem turystów. Restauracja, toalety, obszerny parking. Pod wodą dużo życia, duża przejrzystość wody, wspaniałe światło i rewelacyjne formacje skalne. Kontrolujmy nasze limity głębokości oraz czas nurkowania, bowiem mija on tutaj bardzo szybko. Nie polecam łączyć nurkowania z Inland Sea jak robią to niektórzy przewodnicy, chyba że z minimum 2x12l. Wyjście z Blue Hole dość trudne więc zaplanujcie je wcześniej obserwując innych nurków.