Nurkowanie na Gozo - Inland sea.

N36° 3’ 11.2011” E14° 11’ 27.8343”

Kolejne miejsce do którego odwiedzenia bardzo mocno zachęcam nazywa się Inland Sea. Zatoka Dweira bo tam teraz się znajdujemy jest częścią miejscowości San Lawrens i bez problemu traficie tutaj z każdego miejsca na Gozo. Jest to miejsce odwiedzane przez 99 procent turystów więc kierują nas tutaj znaki na każdym skrzyżowaniu Gozo.

Poza nurkowaniem, które jest rewelacyjne, polecam pozostanie tu na dłuższą chwilę i zwiedzanie przynajmniej Fungus Rock, Dweira tower oraz samej miejscowości San Lawrenz. Znajduje się tam również źródło słodkiej wody, Ghain Abdul bo taką posiada nazwę i wiąże się z nim ciekawa ludowa opowieść, dodam tylko, że jedna w ulic też nosi nazwę od imienia tajemniczego osobnika Abdula-a. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to przewodnik nurkowy nie będę się rozpisywał na ten temat, przygotuję kiedyś na moim blogu artykuł o ludowych opowieściach z Gozo…

Planując nasze nurkowanie w Inland Sea sugeruję aby najpierw sprawdzić czy uda nam się zaparkować nad samą wodą, jeśli niema takiej możliwości, lub obawiacie się czy wasz środek transportu podoła, proponuję zostawić samochód na górnym, głównym parkingu, tym z którego idziemy na Blue Hole.

Inland Sea to jedno z tych miejsc nurkowych na Gozo, które musicie zobaczyć. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne, nurkowanie tu dostarczy nam wielu pozytywnych wrażeń, ale musimy je dobrze zaplanować. 

Samo Inland Sea to mały zbiornik wodny oddzielony od otwartego morza ścianą sięgającą kilkudziesięciu metrów, a w niej niesamowity długi na 80 metrów tunel, przez który możemy przepłynąć pod wodą na otwarte morze.

Rozpoczynając nurkowanie w Inland Sea zaskoczy nas słaba przejrzystość wody sięga ona parę metrów i przypomina polskie jezioro 🙂 Nie przejmujemy się tym zbytnio gdyż już po paru metrach, wpływając do tunelu przejrzystość i kolor wody poprawia się kolosalnie.

Nurkując w Inland Sea musimy przestrzegać pewnych zasad, a najważniejszą to trzymanie się lewej strony tunelu i w razie problemów wynurzenie się blisko ściany. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa, tunel bowiem jest otwarty u góry i często przepływają nim motorowe łodzie z turystami, dlatego ważne jest aby nie łamać tej zasady, nie pływać środkiem i nie wynurzać się.

Sam tunel jest bardzo obszerny, w najszerszym miejscu ma około 8 metrów szerokości i jak wspominałem wcześniej ma 80 m długości. Głębokość jego zaczyna się od 3 a kończy przy ujściu na 30 metrach.

Kontynuując nurkowanie mamy 2 opcje, popłynąć w lewo lub w prawo 🙂 opcja druga jest dużo mniej interesująca i polecam ją tym którzy planują więcej nurkowań tutaj i zwyczajnie mają na to czas.

Jeśli natomiast zaplanowaliśmy nasze nurkowanie tak, że po wypłynięciu z tunelu skręcimy w lewo to naszym oczom ukarze się pionowa ściana, wzdłuż której spotkamy całą masę mniejszych i większych ryb. Po około 20 minutach dopłyniemy do jaskini nazwanej Old Man Cave. Pamiętajmy, że do tej jaskini też wpływają łodzie z turystami, więc radzę zachować ostrożność. Maksymalna głębokość w Old Man Cave to 18 metrów i oczywiście im głębiej tym ciemniej, choć zawsze widać światło z powierzchni sugeruje mieć podczas tego nurkowania latarki.

Po wypłynięciu z jaskini polecam płynąć z powrotem do Inland Sea, jeśli oczywiście pozwala nam na to występujący tutaj czasami silny prąd. W innym wypadku możemy kontynuować nasze nurkowanie w stronę Blue Hole. Jest to fajna opcja, ale niestety ominie was fantastyczny widok tunelu w drodze powrotnej…

Wpływając do tunelu pamiętajmy o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa, kontrolujmy naszą pływalność pamiętając o tym, że zużyliśmy już większość powietrza, nie zapominajmy o wykonaniu przystanku bezpieczeństwa na 5 metrach.

Po nurkowaniu zachęcam do odpoczynku na knajpce tuż przy wyjściu z wody, napicie się Kinnie i zjedzeniu frytek 🙂 Pamiętajcie też że jest to zachodnia część wyspy więc gdzie jak nie tutaj obserwować zachód słońca i kolor nieba niespotykany nigdzie indziej.

Podsumowanie: czeka was wspaniałe nurkowanie lecz musimy je dobrze zaplanować. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności w związku z łódkami pływającymi po powierzchni, kontrolujcie pływalność oraz zużycie powietrza. Zwróćcie też uwagę na występujący tu czasami silny prąd, jeśli jest zbyt silny aby zakończyć nurkowanie w Inland Sea to zaplanujcie wyjście w Blue Hole. Pamiętajcie też o bardzo śliskich kamieniach i pomostach, które utrudniają wejście jak i wyjście z wody.