Przewodnik nurkowy. Witaj GOZO

14 km długości, 7 km szerokości i ponad 30 wspaniałych miejsc do nurkowania dostępnych z brzegu. Wraki, jaskinie, rafa, wspaniała gra światła i piękna przejrzystość wody. Tak w wielkim skrócie można opisać tutejsze warunki do nurkowania. Jeśli dodamy do tego wspaniały klimat, plaże, bogate dziedzictwo kulturalne wyspy, przystępne ceny i tempo życia może okazać się, że nasze wakacje mogą się trochę przedłużyć 🙂

Celem tego przewodnika jest pomoc w zaplanowaniu wypoczynku połączonego z nurkowaniem na Gozo, pomoc w świadomym wyborze miejsc nurkowych na Gozo adekwatnych do umiejętności oraz zainteresowań.

Publikacja zawiera szczegółowy opis 16, według mnie najciekawszych miejsc nurkowych, a załączone mapy pozwolą wybrać i zaplanować podwodną wycieczkę. Chciałbym jednak nadmienić, że celem map podwodnych stworzonych przeze mnie nie było pokazanie, odzwierciedlenie każdej pułki skalnej, każdego kamienia a raczej ogólny obraz miejsca nurkowego, gdzie skupiłem się na pokazaniu kluczowych punktów, głębokości, zagrożeń oraz informacji logistycznych.

Na zakończenie chciałbym zaznaczyć, że pomimo wielu szczegółowych informacji zawartych w przewodniku polecam korzystanie z usług lokalnych przewodników, którzy na Gozo są naprawdę znakomici.

Ważne

Przewodnik powstał w 2015 roku, w niektórych miejscach jest nieaktualny jak np. Azure Window czy dodatkowe wraki… niedługo, jeśli czas pozwoli zostanie uaktualniony oraz rozbudowany o miejsca nurkowe na Gozo i Malcie.

zapraszam do lektury