Nurkowanie na Gozo - Xlendi bay.

N50° 2’ 27.78” E21° 59’ 56.76”

Xlendi to urocze małe miasteczko, niegdyś rybacka wioska oddalona 3 km  na południe od Victorii. Idealne miejsce do odpoczynku. Miasteczko oferuje sporą bazę noclegową, restauracje, najlepsze lody na świecie oraz kilka bardzo dobrze wyposażonych centrów nurkowych. Zatoka jest idealnym miejscem na pierwsze nurkowanie sprawdzające czy odbycie kursu OWD. Sam dość często wybieram to miejsce na prowadzenie szkoleń podstawowych, jeśli jesteś zainteresowany kursem nurkowania na Gozo zapraszam po więcej informacji.

Nurkowanie tutaj nie jest może szczególnie atrakcyjne w porównaniu z innymi miejscami na Gozo , ale tak jak pisałem wcześniej, idealnie nadaje się na odbycie kursu, nurkowanie nocne lub nurkowanie sprawdzające.

Jest tutaj sporo centrów nurkowych, więc spokojnie można wypożyczyć sprzęt lub wykupić nurkowania z przewodnikiem. Osobiście korzystałem tylko z St Andrew’s Divers i zawsze byłem bardzo zadowolony.

Główną atrakcją tego nurkowiska jest około 50 metrowy tunel przez który przepłyniemy z zatoki na otwarte morze, wracając znajdziemy czas na podglądanie życia przy rafie otaczającej cypel.

Nie występują tutaj silne prądy, przejrzystość wody jest w granicach 20-30 m, jednak z powodu pływających łódek, rowerków wodnych należy zachować szczególną ostrożność. Sugeruje też zabrać na nurkowanie latarkę, przyda się w tunelu.

Pod wodą możemy spotkać przede wszystkim salemy, dubiele, dorady, ornate wrasse, slender goby…

Z miejscem parkingowym nie powinno być problemu nawet w szczycie sezonu. Jeśli chcemy coś zjeść to polecam wspaniałe lody tuż przy parkingu (warto chwilę postać w kolejce). Restauracje dosłownie wszędzie, w mojej ocenie średnie,  pewnie znajdą się obrońcy np. znanego Craba ale dla mnie, osoby nie jedzącej mięsa bardzo słabo. 

Podsumowanie: nurkowanie dość łatwe, miejsce idealne na odświeżenie umiejętności szkolenia podstawowe. Wejść do wody możemy na wiele sposobów, zaznaczyłem je na mapie. Sugeruje wziąć latarkę do tunelu. Uważamy na pływające łodzie jak zawsze powinieneś mieć bojkę.