Nurkowanie na Gozo jest bezsprzecznie wyjątkowe. Poza jaskiniami, wrakami mamy szanse spotkać tu niezwykle dużą liczbę gatunków i pomimo trawlerów wyniszczających nasze podwodne środowisko wciąż jest to “hot spot” różnorodności biologicznej.
W Morzu Śródziemnym występuje ponad 900 gatunków ryb, jest jedynym lęgowiskiem atlantyckiego tuńczyka błękitnopłetwego – najcenniejszego gatunku ryb na świecie – i jest kluczowym siedliskiem innych gatunków, w tym sardeli, sardynek, miecznika, makreli, barweny, leszcza i labraksa czyli okonia morskiego 🙂
Niestety trawlery które zazwyczaj odrzucają ponad 40% swoich połowów. (GFCM, 2019) pozbawiają nas z roku na rok możliwości podwodnych spotkań 🙁
Ciekawostka, choć nigdy podczas nurkowań na Gozo nie miałem szczęścia spotkać rekina, to osobnik którego zatłukł i powiesił za ogon dla poklasku Alfredo Cutajar w kwietniu 1987r. miał ponad 7m i jest największym kiedykolwiek i gdziekolwiek złowionym osobnikiem żarłacza białego, niestety skończył wisząc za ogon. Biorąc pod uwagę jego wielkość można stwierdzić, że miał około 50 lat więc brawo Alfredo, powiesiłeś za ogon biednego dziadunia a zęby jego mogą zdobić niejedną szyję dzielnego divera.
Kolejna ciekawostka to możliwość spotkania Mola Mola, tak te same, które tak często widywałem w Indonezji przy wyspie Nusa Penida. Chyba nikt na nie nie poluje… Nie mniej jednak jako wielki fan macro fotografii najbardziej podczas nurkowania na Gozo uwielbiam obserwować życie naszych najmniejszych przyjaciół.
Co roku też jesteśmy świadkami składania jaj przez żółwie, nigdy nie wiadomo do końca gdzie dokładnie ale są pod czujną opieką lokalnych organizacji np.: Nature Trust – FEE Malta (naturetrustmalta.org) kliknij>>
Oczywiście jesteśmy też świadkami dramatu, który odbywa się w rzeźniach tuńczyków tych samych, w których tak chętnie niektóre centra nurkowe organizują nurkowania, dla mnie kompletna porażka, dramat, wstyd. Mam też dla nich świetny pomysł na dodatkowy zarobek, organizacja porannych polowań na ptaki, temat na odrębny artykuł. Kocham to miejsce, morze, każde stworzenie, dbam o nie i uczę swoich kursantów podczas kursów nurkowania na Gozo odpowiedzialnego zachowania.
Poniżej przedstawiam galerię zdjęć najczęściej spotykanych stworzeń wokół Gozo:
Będąc na Gozo czy Malcie nie można nie wspomnieć o wyjątkowej rybie tego regionu czyli Lampuki, w Azji zwanej Mahi-Mahi. Ryby mają złotą, metaliczną niebiesko-zieloną barwę i łatwo jest rozpoznać samca i samicę, ponieważ samica Lampuka ma smukłą, okrągłą głowę, a samce wysokie, spiczaste czoło. Posiadają przepiękny rozwidlony ogon, który napędza je do 65 kilometrów na godzinę!
Od połowy sierpnia rozpoczyna się tutaj sezon rybacki na Lampuki, właśnie wtedy pojawiają się u wybrzeża Malty, natomiast na wodzie i w porcie widzimy maltańskie Luzzu gotowe do pracy. Wspomnę tylko że Święto Santa Marija 15 sierpnia oznacza początek sezonu na Lampuki i od tego czasu nazwa tej ryby wypowiadana jest z miłością na całej wyspie. Oczywiście my podczas nurkowania na Gozo mamy szansę spotkać te piękne ryby.
Poniżej film, w którym Emily przybliży bardziej temat Lampuki 🙂