BLUE HOLE

Dwejra, bo tutaj znajduje się osławiony Blue Hole oraz Azure Window to zachodnia strona wyspy, dojazd do tego miejsca jest bardzo prosty, znaki kierujące na Dwejra, Azure Window są na większości skrzyżowań na Gozo. Szeroka droga, obszerne parkingi, infrastruktura przystosowana do obsługi turystów działa tutaj bez zarzutu.

Odkąd rozpocząłem swoją przygodę z nurkowaniem minęło ponad 20 lat, w tym czasie udało mi się odwiedzić już wiele “blue hole”. Przy pierwszym spotkaniu to na Gozo nie powaliło mnie na kolana, pomyślałem, że to chyba najmniejsze jakie widziałem. Dodatkowo zawsze miejsca określane tym mianem kojarzyły mi się z nurkowaniami technicznymi, bardziej wymagającymi pod kątem umiejętności jak i sprzętowym.

Dojście z parkingu do wody okazuje się być mało komfortowe, szczególnie w upale 35 stopni, strome schodki, śliskie kamienie i cała masa turystów odwiedzających to miejsce nie nastraja optymizmem. Na szczęście zawsze na końcu drogi jest nagroda…

Blue Hole na Gozo jest warte każdej kropli potu, którą straciliśmy idąc do wody i warto tutaj spędzić więcej czasu niż tylko jeden dzień. Maksymalną głębokość jaką osiągniemy w samym Blue Hole to 17 m a wypłynięcie pod łukiem na pełne morze jest już na 7 m.

Na dnie znajduje się wejście do jaskini, do której sugeruje wpłynąć w drodze powrotnej. Lokalny przewodnik na pewno pokaże Wam piękne węgorze ukryte w zakamarkach tej jaskini, więc pamiętajcie o latarkach! Po wypłynięciu z Blue Hole naszym oczom ukaże się delikatnie opadające dno usiane większymi i mniejszymi głazami oraz cała masa różnych stworzeń.

Spotkać tutaj można langusty, kraby, ślimaki, ośmiornice, jeżowce, meduzy mniejsze i większe ryby jak tuńczyki, barakudy, grupery, taki mały podwodny raj dla podwodnych fotografów.

Nurkowania tutaj można zaplanować na wiele sposobów. Możemy popłynąć w prawą stronę i opłynąć Azure Window. Możemy też popłynąć w lewą stronę, wzdłuż ściany. Dopłyniemy wtedy na 16 m do szczeliny między skałami “kominu”, przez który można swobodnie przepłynąć i wypłynąć w pobliżu Coral Garden, szczególnie piękne miejsce, kiedy doświetlone jest ostrym słońcem. Pomimo tego, że możemy zakończyć nasze nurkowanie i wyjść z wody w coral garden a nawet w inland sea sugeruje tak zaplanować naszą wycieczkę, aby wynurzyć się w Blue Hole. Wspominałem już wcześniej o jaskini, której nie możemy opuścić, dodam jeszcze, że światło padające z góry tworzy niepowtarzalny widok podczas powrotu właśnie do Blue Hole, musicie to zobaczyć.

Podsumowanie: Jedno z ciekawszych miejsc na Gozo zarówno nad wodą jak i pod wodą. Bardzo dobrze przygotowana infrastruktura pod kątem turystów. Restauracja, toalety, obszerny parking. Pod wodą dużo życia, duża przejrzystość wody, wspaniała gra światel i rewelacyjne formacje skalne. Kontrolujmy nasze limity głębokości oraz czas nurkowania, bowiem mija on tutaj bardzo szybko.