Billinhurst Cave

Billinhurst Cave to kolejne miejsce na północy Gozo i znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od Cathedral Cave i Reqqua Poin. Kierujemy się z Marsalform na zachód i dojeżdżamy po paru minutach do miejsca zaznaczonago na załączonej mapie. Dokładnie tak samo jak przy Cathedral Cave czy Reqqua Point nie polecam jazdy zwykłym osobowym samochodem. Dojazd wymaga wysoko zawieszonego samochodu, ponieważ mocno nachylona skalna droga poprzecinana jest co chwila wyżłobionym w skale solankami.

Zejście do wody jest tutaj dość strome, ale udogodnienia takie jak poręcze czy drabinki są bardzo dla nas pomocne.

Wejście do jaskini zaczyna się na około 20 metrach i wpływamy przez nie do kilkumetrowej, obszernej pieczary, gdzie swobodnie możemy poruszać się nawet w dość dużej grupie. Billinghurs Cave jest najdłuższą jaskinią na Gozo ma ponad 100 metrów w głąb. Proponuję, aby osoby nieposiadające doświadczenia w nurkowaniu jaskiniowym wpływały tylko do momentu, kiedy wciąż widzą wpadające przez wejście światło. Po dopłynięciu do miejsca usianego głazami, gdzie dno zaczyna się piąć do góry, zawracamy do wyjścia z jaskini. Nasze dalsze nurkowanie polecam kontynuować kierując się w prawo w strone Reqqua point podziwiając formacje skalne i podwodne życie w tym przepięknym miejscu.

Podsumowanie: Bardzo ładna, długa i obszerna jaskinia. Wejście i wyjście z wody nie powinno sprawiać problemu. Polecm, aby nurokowanie to połączyć z podziwianiem krajobrazów przy Reqqua Point, a nie skupiać się tylko na Billighurst Cave, bowiem zimno i ciemność dość szybko nas z niej wygoni.