Xlendi Bay

Xlendi to urocze małe miasteczko, niegdyś rybacka wioska oddalona 3 km na południe od Victorii. Idealne miejsce do odpoczynku. Miasteczko oferuje sporą bazę noclegową, restauracje, najlepsze lody na świecie oraz kilka bardzo dobrze wyposażonych centrów nurkowych. Moim zdaniem jest to chyba najbardziej urocza miejscowość na Gozo (przynajmniej była jak pisałem ten przewodnik) i właśnie od niej chciałbym zacząć naszą podróż. Dodatkowo zatoka jest idealnym miejscem na pierwsze nurkowanie sprawdzające czy odbycie kursu OWD.

Nurkowanie tutaj nie jest może szczególnie atrakcyjne w porównaniu z innymi miejscami na Gozo , ale tak jak pisałem wcześniej, idealnie nadaje się na odbycie kursu, nurkowanie nocne lub nurkowanie sprawdzające.

Główną atrakcją tego nurkowiska jest około 50 metrowy tunel przez który przepłyniemy z zatoki na otwarte morze, a wracając znajdziemy czas na podglądanie życia przy rafie otaczającej cypel. Nie występują tutaj silne prądy, przejrzystość wody jest w granicach 20-30 m, jednak z powodu pływających łódek, rowerków wodnych należy zachować szczególną ostrożność. Sugeruje też zabrać na nurkowanie latarkę, przyda się w tunelu. Z miejscem parkingowym nie powinno być problemu nawet w szczycie sezonu, a kawałek piaszczystej plaży, fantastyczne klify, restauracje i najlepsze lody na świecie to na pewno powód aby spędzić tutaj więcej czasu.

Podsumowanie: nurkowanie dość łatwe, miejsce idealne na odświeżenie umiejętności. Wejść do wody możemy na wiele sposobów, które zaznaczyłem na mapie. Sugeruje wziąć kompas oraz latarkę do tunelu. Uważamy na pływające łodzie.