Inland sea

Inland Sea to jedno z tych miejsc na Gozo, którego nie możecie ominąć. Mały zbiornik wodny oddzielony od otwartego morza ścianą sięgającą kilkudziesięciu metrów, a w niej niesamowity długi na 80 metrów tunel, przez który możemy przepłynąć pod wodą na otwarte morze.

Wróćmy jednak na chwilę nad wodę. Planując nasze nurkowanie w Inland Sea sugeruję aby najpierw sprawdzić czy uda nam się zaparkować nad samą wodą, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na nasz samochód, proponuję zostawić go na górnym parkingu, tym samym z którego nurkowaliśmy w Blue Hole.

Rozpoczynając nurkowanie w Inland Sea najczęściej zaskoczy nas słaba przejrzystość pod wodą, sięgająca dosłownie kilku metrów oraz zielonkawy kolor wody przypominający niestety o nurkowaniu w polskich jeziorach. Nie ma co się jednak zrażać, bo już po paru metrach wpływając do tunelu przejrzystość i kolor wody poprawia się 🙂

Nurkując w Inland Sea musimy przestrzegać pewnych zasad, a najważniejszą jest trzymanie się lewej strony tunelu i w razie problemów wynurzenie się blisko ściany. Podyktowane jest to względami bezpieczęństwa, tunel bowiem jest otwarty u góry i często przepływają nim motorowe łodzie z turystami, dlatego ważne jest aby nie łamać tej zasady.

Sam tunel jest bardzo obszerny, w najszerszym miejscu ma około 8 metrów szerokości i jak wspominałem wcześniej ma 80 m długości. Głębokość jego zaczyna się od 3 a kończy przy ujściu na 30 metrach i chwilę po wpłynięciu do niego ujrzymy błękitne światło wyjścia, wspaniały widok!

Kontynuując nasze nurkowanie mamy 2 opcje, popłynąć w lewo lub w prawo 🙂 opcja druga jest dużo mniej interesująca i polecam ją osobą, które planują więcej nurkowań tutaj i zwyczajnie mają na to czas.

Jeśli natomiast zaplanowaliśmy nasze nurkowanie tak, że po wypłynięciu z tunelu skręcimy w lewo naszym oczom ukarze się pionowa ściana, wzdłuż której spotkamy całą masę mniejszych i większych ryb, a po około 20 minutach dopłyniemy do jaskini nazwanej Old Man Cave. Pamiętajmy, że do tej jaskini też wpływają łodzie z turystami, więc radzę zachować szczególną ostrożność. Maksymalna głębokość w Old Man Cave to 18 metrów i oczywiście im głębiej tym ciemniej, choć zawsze widać światło z powierzchni sugeruje mieć podczas tego nurkowania latarki.

Po wypłynięciu z jaskini polecam płynąć z powrotem do Inland Sea, jeśli oczywiście pozwala nam na to występujący tutaj czasami silny prąd. W innym wypadku możemy kontynuować nasze nurkowanie w stronę Blue Hole. Jest to fajna opcja, ale niestety ominie nas fantastyczny widok tunelu w drodze powrotnej…

Wpływając do tunelu w drodze powrotnej pamiętajmy o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa, kontrolujmy naszą pływalność pamiętając o tym, że zużyliśmy już większość powietrza i nie zapominajmy o wykonaniu przystanku bezpieczeństwa na 5 metrach.

Podsumowując: czeka nas wspaniałe nurkowanie lecz musimy je dobrze zaplanować. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności w związku z łódkami pływającymi po powierzchni, kontrolujcie pływalność oraz zużycie powietrza. Zwróćcie też uwagę na występujący tu często silny prąd, jeśli jet zbyt silny aby zakończyć nurkowanie w Inland Sea to zaplanujcie wyjście w Blue Hole. Pamiętajcie też o bardzo śliskich kamieniach i pomostach, które utrudniają wejście jak i wyjście z wody.