Coral garden, coral cave i Rogers Cave

Kolejne nurkowanie i kolejny raz witam w miejscowości Dwejra na tym samym parkingu, z którego rozpoczynaliśmy nurkowania w Blue Hole.

Według mnie najlepszym miejscem na rozpoczęcie naszej wycieczki jest zanurzenie w samym Coral garden zaraz po lewej stronie Blue Hole. Coral garden to jedno z bardziej popularnych miejsc na Gozo dla osób uprawiających snorkling, wygodne wejście do wody, głębokość od 1 do max 7 metrów, niezliczona ilość koralowych zakamarków kryjących w sobie cały przekrój podwodnego życia. Dodajmy do tego wszystkiego światło słoneczne oświetlające to miejsce i mamy prawdziwie bajkowy krajobraz.

Kontynuując nasze nurkowanie trzymamy się lewej strony i zaraz po wypłynięciu z ogrodu na głębokości około 20 metrów mamy wejście do pierwszej jaskini. Sama jaskinia jest dosyć obszrna a wejścia do niej trudno nie zauważyć. Jak sama nazwa wskazuje obfituje w korale, a dodatkową atrakcją są często tutaj spotykane lobstery. Pamiętajmy, że trasa nasza jest dość długa jeśli chcemy odwiedzić podczas tego nurkowania jeszcze Rogers Cave. Kontrolujmy nasze powietrze i jeśli okaże się, że zużywamy go zbyt szybko, sugeruje powrócić do Coral garden i dalej do Blue Hole.

Jeśli natomiast zdecydujemy się kontynuować dalej to po wypłynięciu z jaskini kierujemy się ciągle w lewą stronę i po kilkunastu minutach, na 20 metrach natrafimy na wejście do drugiej jaskini. W porównaniu z poprzednią jaskinią wejscie do tej jest dużo mniejsze, a długość jaskini nie przekracza 10 metrów. W środku możemy spotkać spore okazy ukwiałów oraz kolorowe gąbki i miękkie korale na ścianach. Po wypłynięciu od razu zmniejszamy naszą głębokość pamiętając o zasadzie, że im płycej tym mniej powietrza zużywamy i kontynuujemy nasze naurkowanie na max 10 metrach kierując się do wyjścia w Coral cave.

Podsumowując: nasza trasa jest dość długa, więc sugeruję zaplanować nasze nurkowanie bardzo dokładnie. Szczególnie weźmy pod uwagę nasze średnie indywidualne zużycie powietrza. Nie zapominajmy o kontrolowaniu głębokości. Sugeruje podczas wszystkich nurkowań w jaskiniach mieć ze sobą latarki, poza bezpieczeństwem pomogą nam również wyszukiwać niesamowite życie w ich wnętrzu. W jaskimi poruszamy się powoli i nie dotykamy dna oraz żadnych stworzeń. Jeśli mamy problem z pływalnością namawiam na kontynuowanie szkolenia pod okiem instruktora zanim wpłyniemy do jaskiń.