Wraki i rafa Ix-Xatt l-Ahmar

fot. Rafał Szymański

Tym razem odwiedzimy południe wyspy aby zanurkować chyba w najbardziej znanym miejscu na Gozo, miejscu, które często jest głównym powodem do odwiedzenia tej pięknej wyspy. I x-Xatt l-Ahmar położone jest na południu wyspy przy drodze łączącej port ze stolicą. Dojazd tutaj jest bardzo prosty, bowiem co chwila kierują nas w to miejsce znaki drogowe z napisem Diving wrecks, bo właśnie punktem koronnym tego miejsca są trzy wraki.

Sam parking jest dość obszerny i zaznaczony na poniższej mapie. Dodatkowym ułatwieniem dla nurków to wysokie ławki pomocne przy ubieraniu sprzętu, a zejście do wody ułatwiają nam przygotowane drabinki.

Czas teraz przedstawić nasze 3 wraki. Zaczynając od wschodu pierwszym wrakiem jest
MS Cominoland zbudowanym w 1942 roku dla Royal Navy, stawiacz min o długości kadłuba prawie 35 metrów i szerokości 8 metrów. MS Cominoland został zatopiny w sierpniu 2006 roku, jako atrakcja turystyczna i spoczywa na głębokości około 40 metrów, w odległości od brzegu około 70 metrów.
Wrak jest całkowicie przystosowany do zwiedzania, usunięte zostały niebezpieczne elementy, ale dla mniej doświadczonych nurków odradzam wpływania w miejsca, gdzie nie widać zewnętrznego światła jak np. wpływanie pod pokład. Biorąc pod uwagę głebokość na jakich znajdują się wraki sugeruje robić jeden wrak podczas nurkowania i wracać do pobliskiej rafy.

Następnym wrakiem jest MV Karwela oddalona zaledwie o 50m na zachód od MS Cominoland. Statek ten został zbudowany w 1957 roku i użytkowany był jako prom pasażerski, długość wraku wynosi 50 metrów, szerokość 8 metrów. Na dnie spoczął tego samego dnia co poprzednik w 2006 roku. Głębokość, na której spoczywa Karwela, to około 42 metry. Wrak znajduje się dosłownie na wprost od naszego wejścia i tak jak wszystkie inne został oznaczony na powierzchni wody bojką. Zwiedzanie rozpoczynamy opadając na dno i oglądając śruby statku. Dla bardziej doświadczonych nurków polecam wpłynięcie pod pokład, do którego prowadzą szerokie schody. Mniej doświadczonych zachęcam do oglądnia górnego pokładu i mostka kapitańskiego. Po kilkunastu minutach eksploracji namawiam do odpłynięcia w stronę brzegu. Pamiętajcie o waszych limitach głębokości oraz trzymajcie się waszego planu nie przekraczając czasu nurkowania.

Następnym i ostatnim wrakiem oddalonym na zachód o około 50m od MV karwela jest Xlendi Ferry. Statek zbudowany w 1955 roku i użytkowany był jako prom pasażerski. Jest to największy wrak w tej okolicy o długości prawie 80m i spoczywa na głębokości 40 metrów. Niestety podczas zatopienia statku w 1999 roku kiedy to miał stać się pierwszą sztuczną rafą i atrakcją dla nurków, spoczął do góry dnem utrudniając tym samym możliwość eksploracji. Przy każdym wejściu i dookoła statku ustawiono znaki, zabraniające wpływania do środka. Ze względu na swoje gabaryty, wrak ten jest bardzo interesujący nawet bez możliwości eksploracji jego wnętrza. Okazały kadłub i pokaźnych rozmiarów śruby robią naprawdę duże wrażenie.

Podsumowanie: Miejsce naprawdę godne polecenia i bardzo interesujące. Łatwy dojazd, miejsce przygotowane do obsługi nurków zarówno nad jak i pod wodą. Sugeruje zwiedzać jeden wrak podczas jednego nurkowania i przestrzegać naszych limitów głębokości oraz kontrolować czas i powietrze. Obowiązkowo zabieramy latarkę, bojkę oraz kompas. Nurkowanie planujemy bardzo dokładnie nad wodą i trzymamy się naszego planu podczas nurkowania. Nie wpływamy do wraku Xlendi Ferry. Czas mija tutaj badzo, bardzo szybko a przejrzystość najczęściej jest rewelacyjna.

Xatt L-Ahmar Reef

Xatt L-Ahmar Reef to miejsce bardzo popularne wśród nurków początkujących lubiących proste, relaksujące nurkowania lub mających ochotę wypocząć przy sympatycznej zatoczce Red Bay. Zatoka w ogromnej części jest dość płytka i zarośnięta trawą Posejdona. Nie mniej jednak znajdziemy tutaj sporo podwodnego życia, ewentualnie można to nurkowanie połączyć ze zwiedzaniem wraku Cominoland.

Podsumowanie: proste płytkie nurkowanie.