Reqqa Point

Kolejne magiczne miejsce na północy Gozo nazywa się Reqqa Point, jest to najbardziej wysunięta część wyspy w stronę Sycylii. Dojazd jest dokładnie taki sam jak do Cathedral Cave czy Billinghurst Cave. Kierujemy się z Marsalform na zachód i dojeżdżamy po paru minutach do miejsca zaznaczonago na załączonej mapie. Dokładnie tak samo jak przy poprzednich miejscach nie polecam jazdy zwykłym osobowym samochodem. Dojazd wymaga wysoko zawieszonego samochodu, ponieważ mocno nachylona skalna droga poprzecinana jest co chwila wyżłobionymi w skale solankami.

Reqqa Point jest miejscem tętniącym życiem, i to własnie jest celem większej grupy nurków odwiedzających to miejsce. Przepiękna pionowa ściana już na początku nurkowania opada do ponad 20 metrów i skupia wokół siebie niezliczoną ilość małych ryb, które z kolei przyciągają większe drapieżniki. Dno zaś usiane jest większymi i mniejszymi głazami pomiędzy którymi można spotkać naprawdę duże Grupery.

Nurkowanie rozpoczynamy wskakując do wody z prawej strony cypla lub schodząc po znajdującej się na ścianie klifu drabince. Bez względu na to, którą opcję wybraliśmy płyniemy na głębokości około 25 metrów mając ścianę po lewej stronie i po kilku minutach dopływamy do tętniącego życiem płaskowyżu (plateau). Poza bajecznym widokiem i otaczającymi nas setkami stwowżeń znajdziemy tutaj wejście do niewielkiej jaskini. Czym było by nukrowanie na Gozo bez chociaż jednej jaskini 🙂 Shrimp Cave to jaskinia, która jak sama wskazuje, obfituje w zamieszkujące ją niewielkie krewetki. Po wypłynięciu z jaskini udajemy się w drogę powrotną, płyniemy mając ścianę po prawej stronie, zmniejszając stopniowo naszą głębokość i wypatrując jakiś większych podwodnych okazów. Kierując się do naszego miejsca wynurzenia, ale opływając cypel na 16 metrach powinniśmy natrafić na pionowy komin z dość szerokim wejściem. Wpływając do niego wynurzymy się na około 8 metrach. Dopływamy do naszej drabinki z lewej strony cypla i pamiętając o wykonaniu przystanku bezpieczeństwa kończymy nasze nurkowanie.

Podsumowanie: jest to długie, bardzo ciekawe i kolorowe nurkowanie polecane szczególnie miłośnikom podwodnych stworzeń. Przejrzystość jest najczęściej bardzo duża, więc pamiętajmy aby nie przekraczać naszych limitów głębokości. Mogą występować prądy, więc pamiętajmy, że przy większym wysiłku zużywamy więcej powietrza. Podczas wpływania do jaskini czy kominu uważamy aby nie uszkodzić sprzętu o ostre krawędzie skał. Problemem może okazać się też wyjście z wody po drabince z powodu zbyt niskiego poziomu wody. Miejmy to na uwadze planując nasze nurkowanie jeszcze przed wejściem do wody.